A ako to vidím ja? (*)prostý občan.

Autor: Matúš Bartko | 14.10.2011 o 12:18 | Karma článku: 6,38 | Prečítané:  279x

Predom upozorňujem, že článok nemá pointu presne tak, ako väčšina toho s čím som prišiel do styku tento týždeň. Tiež rátam s tým, že postrehy priemerného občana nezaujímajú nikoho.

Vláda padla a národ je ideologicky rozdelený na tábory. Lenže nie dva tábory, ako by sa to ráčilo očakávať, keďže hlasovanie mohlo mať len dva výsledky. A ani štyri, lebo síce sa podarilo spojiť dva - pre mňa nie celkom súvisiace body na prerokovanie - dokopy, niekto predsalen môže presadzovať úplne nečakaný názor typu: "Vláda áno, euroval nie!", a teda kombinátoricky máme 4 permutácie možných pohľadov na vec, ale veľa. Táborov je jednoducho kvantum a ich počet rastie exponenciálne s počtom konšpiračných teórii, ktoré nemáme ako overiť, ale aj tak nás s nimi neustále konfrontujú ľudia, čo ich síce tak isto nemajú ako overiť, ale to im nebráni veriť v ne. Táto veta bola napísaná ako blud len preto, aby tak vyznela. Predstav si, že sa z teba stal rovnaký skeptik, ako som ja,  kam sa teraz prikloníš, ha?


Poďme si predostrieť pár všeobecne rozšírených názorových línii (volajme ich omyly), z ktorých sa osobne nestotožňujem ani s jednou:


Po prvé, za pád vlády môže SAS. No neviem, ale SAS od začiatku jasne avizovalo, že euroval nepodporí, a je to pre nich zásadná vec. To, že priemerka spojila hlasovanie o eurovala s hlasovaním o vyslovenie dôvery vláde, pre mňa nie je nič iné ako vydieranie, a myslím, že tým jasne zadefinovala pozíciu sas a aj spečatila osud koalície.


Po druhé, nebolo možné nájsť kompromis s SAS. Mám obavy, že mnohí ľudia nechápu celkom význam toho slova, SAS sa do koaličnej zmluvy nedostali prakticky žiadne ústredné body ich kampane, a teraz by mali ustupovať aj v tomto?


Po tretie (a neviem už kde som zachytil tento omyl), ten kto nemení názor (SAS) a neprispôsobuje ho podmienkam je hlupák. To je pravda a bolo by to prípustné, keby vládu naozaj tvorili naši vládcovia. Bohužiaľ, sú iba našimi zástupcami a teda by aj mali plniť to, pre čo sme im voľbami zverili mandát. Napríklad hlasovať za euroval, meniť koaličnú zmluvu proti ich volebným programom, by (aspoň podla mňa) mohli iba keby to bolo odobrené v referende alebo nejako.


Po štvrté, už tradične za všetko môžu Dzurinda a Mikloš zo zákulisia. Samozrejme, je to možné, ale toto budem akceptovať iba v prípade, že to aj podložíte niečim viac, ako "Si hlupák keď to nevidíš."


Po piate, výsledok hlasovania je blamáž, Slovensko si spravilo medzinárodnú hanbu. Áno, u tých ľudí (alebo skôr inštitúcii), ktoré boli za euroval, pre tých ostatných sme, naopak, hrdinovia.

Po šieste, Slovensko je malá krajina oproti Bruselu, teda nemá právo blokovať ostatné štáty (aj dinosaury boli veľké, no a ako dopadli). Nuž ak je to tak, nemuseli sa nás tiež pýtať vôbec, okrem toho je to značne stredoveký prístup, aby sme sa po dvatsiatich rokoch demokracie opäť nestali niekoho vazalom.


Takže čo z toho vyplýva? Ja fakt neviem! Ale to, že SAS postavila svoje presvedčenie a sľub voličom nad ich vlastné záujmy a teplé miestočká, je mi jednoznačne sympatické. Taký závan niečoho, čo aspoň náznakom pripomenulo novú politickú kultúru. Na Slovensku sa to ale, bohužiaľ nenosí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?